Αρχικά, η εικόνα ή το μοτίβο εκτυπώνεται σε χαρτί εξάχνωσης και στη συνέχεια το χαρτί τοποθετείται σε στενή επαφή με το ύφασμα. Το χαρτί εξάχνωσης και το ύφασμα μαζί κυλά στη μηχανή μεταφοράς θερμότητας, της οποίας η θερμοκρασία εργασίας είναι περίπου 220 βαθμούς Κελσίου. Σε υψηλές θερμοκρασίες, τα μόρια του μελανιού αλλάζουν απευθείας από στερεά σε αέρια κατάσταση και στη συνέχεια διεισδύουν στις ίνες του υφάσματος. Όταν η θερμοκρασία μειώνεται, το μελάνι επαναστερεοποιείται και συνδέεται με τις ίνες, σχηματίζοντας μια διαρκή εικόνα ή μοτίβο.